Pár rokov dozadu som niekde spomínal (ohľadom témy The Beatles) Johna ako po zoznámení s Yoko Ono a období, ktoré nasledovalo, začal robiť najlepšie umenie svojho života. Rád by som to dokázal aj konkrétnou vecou. Táto skladba patrí medzi top diela rockovej hudby všeobecne a je ukážkou pravej a nefalšovanej tváre tejto kapely.
Všeobecne prevláda názor, že The Beatles je tých dvadsať sladkých popových sračiek, ktoré každý deň omieľajú tisíce rádií z celej planéty. Je jednou z najlepších pesničiek, ktoré The Beatles nahrali. Vyšla na poslednom nahranom albume Abbey Road v septembri 1969 a bolo to zrejme aj posledné spoločne štúdiové stretnutie kapely počas finálneho masteru tejto skoro 8-minútovej pesničky.
Song vznikol počas jamov a nahrávania platne Let It Be na prelome rokov 1968/69. Predpokladám, že John priniesol hlavný arpegiovsky základ a spev v slohe, ktorý spieva unisono so svojou gitarou.
Zvyšok, vrátane klávesovej vložky Billyho Prestona, je spoločnou prácou a špičkovým hraním každého člena. Existujú verzie, kde hlavný spev spieval Paul a vec mala úplne iný charakter. Iný a takisto zabíjačky. Pesnička sa priebežne nahrávala a nenútene dozrievala skoro šesť mesiacov. Najviac času s ňou John a George strávili koncom apríla 1969, kedy vrstvili nekonečný gitarový rozladený riff v druhej polovici skladby.
Johnov spev na nahrávke je spev, ktorý mal byť iba pomôcka na orientáciu, nakoniec ho ponechali aj vo finálnej podobe na hlavnom masteri. Paul tu hrá famóznu basovú gitaru. Toto je pravá basová gitara Paula McCartneyho, ktorý bol nielen nadpriemerný basista a hráč na akustickej gitare a klavíri, bol aj skutočne excelentný autor, textár a spevák. Ale o tom bude reč pri iných pesničkách. George tu hral na hranie jednoduchú gitaru, ale myslím, že temný zvuk tejto skladby ho napĺňal a nahrávanie ho bavilo. Richard Starkey M.B.E. alias Ringo tu hrá BUBNY. Nič komplikované, ale takéto heavy BUBNY dokázal vymyslieť vtedy iba Ringo. Z The Beatles nikdo nehral na bubnoch tak dobre ako Ringo. Nuž a hammondky obsluhoval ich čierny kamoš, klavirista a gospelový spevák Billy Preston, s ktorým sa spoznali ešte v Hamburgu pred nahratím ich prvej platne. Trojhlas v medzihrách je spoločný trojhlas Johna, Paula a Georgea. Ringo bol navyše tvorcom elektronických vetrov v záverečnom riffe.
Text patrí medzi najgeniálnejšie texty Johna Lennona. Má síce iba štrnásť slov, ale je v nich celá jeho živočíšna láska k Yoko.
Výsledkom tejto skladby je mimoriadna kvalita zo záveru kariéry kapely. Ringo mal vtedy 29 rokov, John 28 rokov, Paul 27 rokov a George 26 rokov. Škoda, že väčšina ľudí na Zemi, ktorí počúvajú rádia a hudbu, majú s The Beatles spojenú ich mäkkú a romantickú podobu. Áno, aj to patrí k ich tvorbe. Paradoxne, ich univerzálne autorstvo a schopnosti sa dajú doceniť iba vtedy, keď sa táto vec položí vedľa ich iných známejších veci a človek si uvedomí ten krátky čas, ktorý bol medzi napr. She Loves You a touto skladbou.
The Beatles boli komplexná kapela. Dobre vyzerali v každom svojom období, každý z nich zvládal hrať na niekoľkých rôznych nástrojoch, každý spieval a minimálne traja (v poslednej tretine ich spoločnej kariéry) boli špičkoví autori hudby a textári. Je jasné, že taká kvalita, v hrnci menom The Beatles, nemohla pokope dlhdobo existovať. Nielen z hudobného hľadiska. Pesnička z tohto príspevku je z pohľadu doby, kedy vznikla , mimozemská záležitosť. Pink Floyd vtedy už tretí rok okupovali tie isté štúdia. Je jasné, čím sa časť ich tvorby inšpirovala. Nemajú sa za čo hanbiť. Spravil by som to isté.
P.S.
čo sa týka tých jamov k Let It Be,pracovne známych aj ako Get Back , tak sa v blízkosti The Beatles potulovali členovia jednej špičkovej, pôvodom kanadskej-americkej kapely. Táto kapela bola cenená okrem iného ako najlepšie naživo hrajúca kapela na prelome 60-70’s. Pôsobili kúsok od New Yorku a boli dlhé roky známi ako doprovod týpka, ktorý The Beatles zoznámil s marihuanou. Kapela sa volala THE BAND. John a špeciálne George z nich boli hotoví. George, keď už mal plné zuby The Beatles a Paulovho fuhrerstva(1968-69),tak pravidelne za nimi chodil do jednej dediny menom Woodstock, čo sa nachádzala hodinu cesty autom od New Yorku. Jedna z nosných pesničiek filmu EASY RIDER je dielom tejto kapely. THE BAND časom opíšem v rozsiahlejšom samostatnom článku.