You are currently viewing NADACE (časť 6 z 12)

NADACE (časť 6 z 12)

NADACE je jedna z najväčších klasík dejín svetovej literatúry, aj keď u nás, v stredoeurópskych končinách, je jej obľuba na minimálnych hodnotách z rôznych príčin. Je to záležitosť, ktorú začal autor písať na začiatku 50’s a posledný siedmy diel dopísal krátky čas pred svojou smrťou začiatkom 90tých rokov. Nadace – ako kniha, aj séria, je organicky prepojená so sériou o Robotoch. Séria o Robotoch, je obrovským úvodom do sveta Nadácie. Svet Nadácie je vízia, ktorá sa odohráva v budúcnosti vzdialenej tisíce rokov, v celogalaktickom merítku, kedy bolo ľudstvo rozlezené na viac ako 25 000 000 hviezdnych sústavách .

Roboti sa dejovo začali odohrávať v roku 1982 narodením jednej dievčinky (budúcej expertky na robotiku) na dovtedy jedinej planéte obývanej človekom, na Zemi. Končili o nejakých 3000 -4000 rokov veľmi zaujímavým nastavením pravidiel, ktoré boli dôsledkom veľmi komplikovaných vzťahov medzi časťou ľudstva, ktorá spustila prvú vlnu osídľovania iných hviezdnych systémov a časťou ľudstva, ktorá spustila druhú a oveľa mohutnejšiu vlnu osídľovania našej Galaxie. Tá druhá vlna bola iniciovaná niekoľkými zásadnými postavami, ktoré sa vám natrvalo zapíšu do pamäti, aj keď časom zmiznú v hĺbke rozsiahleho deja.

Jeden z nich, špičkový starý robotik – jeden Vesmíran (Vesmírania boli všetci ľudia, ktorí žili na 50 rôznych osídlených planétach z prvej vlny osídľovania) – bol hlavný ideový tvorca špičkových humanoidných robotov, ktorý sa neskôr nechcel deliť o poznatky ohľadom finálnej fázy konštrukcie takýchto zariadení so svojimi ľuďmi. Vesmírania chceli na ďalší rozmach v rámci Galaxie používať výslovne humanoidných robotov, ktorí mali byť iniciátormi terraformovania nových svetov, ktoré mali byť doslova pripravené “na kľúč” pre Vesmíranov. Starý robotik však chcel otvoriť politickú hrádzu Vesmíranov, ktorá doslova držala ľudstvo na pôvodnej materskej planéte – Zemi, nakoľko vnímal úpadok, či dekadenciu svojich. Chcel dať šancu ďalším milardám ľudí na progres a pokrok. Vesmíranov bolo oproti zvyšnému ľudstvu na Zemi minimum a nechceli si nechať , doslova, že zasrať, časť Galaxie podradným ľudstvom zo Zeme.

S pomocou jedného detektíva zo Zeme a jedného špičkového humanoidného robota sa rozohrala komplikovaná šachová partia, ktorá skončila spôsobom, ktorý natrvalo zmenil dejiny ľudstva a význam, či jedinečnosť Zeme ako kolísky ľudstva. Vesmírania povolili a zvyšok ľudstva zo Zeme sa vydal k miliónom použiteľných svetov, ktoré postupne osídľoval dlhé tisíce rokov.

Zem ako taká skončila, chvíľu po závere deja robotickej série sa stala neobývateľnou, skrz udalosti, ktoré rozohrali Vesmírania z hlavnej planéty dovtedajších 50tich obývaných svetov, z Aurory.

Vesmírania v samotnom závere deja prišli do konfliktu s dvojicou robotov, ktoré vytvoril spomínaný Vesmíran. Roboti prešli vlastnou evolúciou na úrovni umelej inteligencie, ktorá spôsobila výskyt istých výnimočných schopnosti, ktoré začali využívať na to, na čo boli vo všeobecnosti roboti konštruované. Na pomáhanie a chránenie. Lenže dlhé tisícročia to bolo zadefinované ako pomoc jednotlivcovi.

Modifikovali (roboti) svoje zákony na pomáhanie a ochranu abstraktného celku – ľudstva, ktoré smerovalo k záhube a boli iniciátormi kataklizmy, ktorej dôsledok bol vznik Galaktického Impéria s ľudstvom na 25 milónoch planétach po celej Galaxii, v ktorej sa nachádza cca 400 milárd hviezdnych sústav.

Tu končí séria o Robotoch, na ktorú následne dejovo nadväzuje séria o Nadácii. Čas sa posunie minimálne o 12 000 rokov dopredu a opäť sa zjaví sa jeden matematický génius, ktorého výpočty smerujú k tomu, že celé Galaktické Impérium sa skrz isté veci zrúti ako domček z kariet a nastane obdobie hlbokého úpadku, ktoré má trvať viac ako 30 000 rokov.

Zadefinuje a vyladí k dokonalosti jednu odnož vedy, ktorej prínosom je predpovedanie chovania veľkých más (ľudí – napríklad). Keďže jeho výpočty nepustia a je presvedčený o správnosti a nevyhnuteľnosti svojich tvrdení, začne byť iniciátorom jednej záslužnej činnosti. Založí projekt, ktorého súčasťou sú špičky vo svojich oboroch, špičky ktoré sú ochotné venovať veľkú časť svojho životného času aktivitám, ktorých cieľom má byť  vytvorenie a zarchivovanie nejakého backupu obrovskej časti ľudského poznania a vedomosti, ktorý má byť zdrojom poznania po páde a zrútení celého Galaktického Impéria.

Tento projekt je nazvaný hlavným titulom knihy, Nadáciou. Veľmi malá časť ľudstva, ktorá spolupracuje s geniálnym matematikom si časom nájde zašitý a málo obývany kút Galaxie, kde si spraví svoju Základňu. Takže Nadácia a Základňa je viacmenej to isté, vo svojom význame.

V deji siedmych kníh (celá séria o Nadácii) je rozohratá veľmi obsiahla štruktúra vzťahov, postáv, dejových zlomov, neuveriteľných vývojových zvratov a množstvo iného. Navyše do deja vstúpi nepredstaviteľným a šokujúcim spôsobom jeden dobre známy humanoidný robot, ktorý ale svoju robotickú identitu odkryje až v samom závere deja, aj svojej funkčnosti, ktorá presiahla viac ako 20 000 rokov.

Celé dielo o Nadácii je postavené na eticko-filozofickej rovine,či základe, kde je zadefinovaná očakávaná apokalypsa po totálnom kolapse ľudskej civilizácie, ktorá osídlila veľkú časť Galaxie. Súčasne s týmto je zadefinovaná vedecká komunita vedená spomínaným geniálnym matematikom.

Spomínaná komunita teda najprv zbiera a zálohuje všetky možné dostupné zdroje poznania. Na slová a tézy geniálneho matematika v ďalších častiach teda dôjde a nastane kolaps civilizácie. Vedecká komunita (aj dlhé storočia po smrti matematika) bude neskôr mieru svojho poznania a vedomosti šíriť takým spôsobom, že dosiahne prakticky absolútnu nadvládu nad civilizáciou v troskách a časom ju opäť postaví na nohy, v nastavení, ktoré bude na úplne inej kvalitatívnej úrovni ako predchádzajúce Galaktické Impérium.

Čo je veľmi zaujímavé, Isaac Asimov priznal v spojitosti s Nadáciou silnú inšpiráciu, či vplyv klasického diela jedného osvietenca a významného historika, žijúceho v 18 storočí. Pán sa volal Edward Gibbon. Spomínané dielo sa volalo ÚPADOK A PÁD RÍMSKEJ RÍŠE.

Klasikou sú hlavne tri prvé knihy z prostredia Nadácie, NADACE, NADACE A ŘÍŠE, DRUHÁ NADACE. Tu sa rozohrali veci, ktoré zaklincoval ďalšími štyrmi skvelými knihami z prostredia Nadácie, na ktoré príde časom priestor. Práve tieto prvé tri knihy poslal vo februári 2018 do vesmíru aj Elon Musk, ako šperky, ktoré boli časťou jeho motivácie ohľadom jeho vizionárskych aktivít.

Jadro všetkých kníh je vedecká fantastika, ktorá je dopĺňaná silnými príbehmi a originálnymi, ťažko opísateľnými myšlienkami, ktoré celé tieto dve série dostávajú nad rámec sci-fi. Vďaka tomuto a celej obsiahlej komplexnosti obsahu sa z toho stala svetová literatúra, ktorú predbehne máločo, hoci je zadefinovaná ako menšinový a nudný sci-fi žáner.

2
0

Pridaj komentár