You are currently viewing ROBOTI A IMPÉRIUM (časť 5 z 12)

ROBOTI A IMPÉRIUM (časť 5 z 12)

  Dielo, kde sa prepojí séria o Robotoch so sériou o Nadácii. Ďalší masterpiece, kde sa tvrdí muzika neuveriteľným spôsobom.

Dej sa posunie zhruba o dvesto rokov dopredu, v porovnaní s minulou časťou. Detektív, ktorý nám robil spoločnosť počas troch predchádzajúcich kníh, už dávno nie je medzi živými. Ale v deji sa zjavuje množstvo dobre známych postavičiek. A samozrejme sa deje obľúbená autorova retrospektíva, takže detektíva si tak, či onak ešte schuti užijeme.

Podstata diela sa týka druhej a oveľa mohutnejšej kolonizácie blízkych, či vzdialenejších hviezdnych sústav našej Galaxie. Jeden z hlavných vodcov, či iniciátorov tejto kolonizácie je syn dobre známeho detektíva. Aby sme boli v obraze. Pred dejom tejto knihy sa ľudstvo vyskytovalo na 50 rôznych planétach, ak nerátame Zem, kde sa zdržovala “spodina”- z pohľadu Nepozemšťanov. Vďaka vyriešeniu veľmi komplikovanej záležitosti detektívom v predchádzajúcej časti “Roboti úsvitu” bolo možné spustiť iniciačnú fázu tejto druhej vlny kolonizácie.

Lenže nie každý rozdýchal úspech detektíva Baleyho. Silná opozícia, ktorá chcela zotrvávať v terraformovani ďalších svetov, ale iba za pomoci humanoidných robotov, sa nevedela vyrovnať s tým, že tá spodina zo Zeme sa má začať postupne rozliezať po Galaxii. Začali pripravovať plán na zničenie Zeme.

Paralelne s týmto sa dve hlavne robotické postavičky venovali modifikácií tzv. Zákonov robotiky, ktorej neskorším dôsledkom bol rozvoj matematickej disciplíny známej pod menom psychohistólria.

Podstata celého diela (doterajších päť mnou opísaných kníh) nie sú roboti, kadejaké rakety, či vesmír. Podstata je oveľa hlbšia. Je to hĺbková analýza človeka a ľudstva. Naznačuje, ktorým smerom by sa mohol a môže vyvíjať človek v celom tom názorovom, filozofickom a priestorovom nekonečne. Tak ako som to písal v úvodnom článku ohľadom kníh, ktoré sa týkali dvoch slávnych spisovateľov.

Fantázia a predstavivosť Asimova je ťažko opísateľná. Začali sme so Susan Calvinovou v roku 1982, s veľmi poetickým a chutnučkým dielkom “Já, robot” a teraz sme v budúcnosti vzdialenej pár tisíc rokov. Čo sa týka textu samotného, Asimov nemal problém rozohrať dialóg dvoch postáv na 20-30 stranách.

„Roboti a Impérium“ sú priamym spojivom medzi jeho najväčšou klasikou známou pod názvom Nadace (alebo Základňa) a sériou o Robotoch. Nadace je súbor siedmych špičkových románov, ktorých dej sa odohráva vo vzdialenej budúcnosti. Ľudstvo bolo rozlezené po celej Galaxii. Netušiace skadiaľ vlastne pochádzalo. Roboti už dávno neboli, ale jeden z mála funkčných (veľmi dobre známy humanoid –parťák detektíva, ktorý sa maskoval za človeka) ovplyvňoval – pod rôznymi identitami – chod galaktických dejín šokujúcim spôsobom dlhé tisíce rokov.

Na záver článku pridávam zopár obrázkov, ktoré sa týkajú série o Robotoch.

Umelecká podoba dvoch hlavných postáv kníh “Ocelové jeskyně”, “Nahé slunce” a “Roboti úsvitu”, ktoré predchádzali dielu „Roboti a Impérium“. V popredí špičkový humanoidný robot R. Daneel Olivaw, vzadu je skvelý detektív Elijah Baley.

A tu je dávnejšie umelecké stvárnenie podoby Elijaha Baleyho:

1
0

Pridaj komentár