Najprv niečo k autorovi tejto výborne napísanej knihy. Alan Bullock bol významný anglický historik (1914-2004). Istý čas pred druhou svetovou vojnou bol asistentom Winstona Churchilla, počas vojny pracoval v BBC a po vojne sa začal venovať akademickej práci na Oxfordskej univerzite, kde neskôr skončil na pozícii prodekana a získal rytiersky titul za zásluhy ohľadom presného dokumentovania nedávnej histórie. Jeho prístup k zberu dať a investigatíve, ktorá sa týkala obdobia prvej polovice 20-teho storočia bol neprekonateľný a už v jeho prvých knihách nasadil latku tak vysoko, že je doteraz považovaný za špičku v problematike Hitlera a nacistického Nemecka.
Za jeho najväčší počin sa dá považovať práve spomínaná kniha HITLER A STALIN – PARALELNÍ ŽIVOTOPISY. Je to hĺbkový pohľad do životov obidvoch svetoznámych šialencov, prakticky od plienok až po smutné a zaslúžene finále. Je to aj najlepší možný opis európskej histórie, ktorá neprekonateľným spôsobom popisuje obdobie od začiatku prvej svetovej vojny až po koniec druhej svetovej vojny. Kniha je aj skvelou analýzou podstaty zvrhlosti nacistickej a komunistickej ideológie. Práve tieto dve ideológie najviac zamávali chodom dejín ľudstva v poslednom období a dôsledky ich pôsobenia pociťujeme doteraz.
Kniha je skutočne rozsiahla, má cez 1200 husto popísaných strán, jej jediný problém je, že ju v súčasnosti prakticky nikde nezoženiete, je to solitér z 90’s minulého storočia. Predpokladám, že v rôznych antikvariátoch a bazároch by ste ju po troche úsilia našli. V porovnaní so záplavou množstva kníh o Adolfovi a Josifovi, ktorých sú plné obchody, je kvalitatívne táto kniha o konské dĺžky vpredu pred ostatnými titulmi. Čítal som množstvo kníh, ktoré súvisia s touto témou a špeciálne s obdobím druhej svetovej vojny, ale žiadna z nich nepopisovala celý ten príbeh dejín z toho obdobia tak analyticky, pokiaľ sa jedna o politické a spoločenské záležitosti.
Na záver iba toľko, že celé to obdobie dejín, ktoré sa týka 30’s a 40’s minulého storočia, je pre mňa zaujímavé hlavne z technického a technologického hľadiska. Je smutné, že práve vojnové konflikty mali zásadný vplyv na technologický rozvoj civilizácie na všetkých úrovniach. Moja obľúbená oblasť sú veci, ktoré majú čo do činenia s námorníctvom a letectvom a práve táto odnož strojárstva, či výroby je pre mňa stále obrovským a inšpiratívnym zdrojom v iných oblastiach mojich voľnočasových aktivít.