You are currently viewing ELITE DANGEROUS (HORIZONS)

ELITE DANGEROUS (HORIZONS)

Elite Dangerous Horizons je jedna špičková záležitosť, ktorej sa venujem už dlhé roky. Jej posledná verzia, či variácia, ktorá sa zjavila pár rokov dozadu, je niečo, čo nemá v hernom gamingu obdoby, hlavne realistickým a reálnym stvárnením vecí, ktoré súvisia s našou Galaxiou. Navyše, čoskoro (koniec jari 2021) bude vylepšená obrovským vylepšením Odyssey.

Je to hra a nie je to hra. Sú to nekonečné potulky po blízkom, skutočne veľmi blízkom vesmíre. Ten priestor je napriek tomu nekonečný. Všetko funguje tak ako má, podľa pravidiel a zákonov relativistickej fyziky a v blízkom okolí podľa newtnovskej fyziky. Ja ako starý maniak do astrofyziky a astronómie nepoznám väčšiu rozkoš a zábavu ako nakopnúť premiestňovadlo a vyraziť.

Nie je to žiadne okamžité hranie. Na to aby ste obsiahli aké také princípy fungovania vecí, potrebujete pár desiatok hodín a nekonečnú trpezlivosť. Žiadny save a load pri chybách. Platíte krutým spôsobom. To je v podstate doživotná hra (je to vôbec ešte hra?) popri vašom normálnom živote. Voľnosť činností a aktivít je nekonečná. Čas je nadizajnovaný o + 1300 rokov dopredu a plynie reálne. Ľudstvo v tomto období obsiahlo hviezdy ktoré sa nachádzajú v guli s priemerom 500 LY, ktorej +- stredom je Zem. Zvyšok Galaxie (priemer 100 000 LY, hrúbka disku 1000-3000LY) je nepoznaná a neobývaná pustatina plná nekonečného množstva vecí na skúmanie.

Ak si plánujete cestu naprieč Galaxiou, tak to je výzva na dlhé mesiace. Realistický manažment údržby , pohonných hmôt, opotrebovania. Vizuálny zážitok je neopísateľný. Žiadny farebný gýčový vesmírček. Jednoducho pustatina s nekonečným množstvom bodových zdrojov svetla. Pri vstupe do rôznych hviezdnych sústav začína skutočná zábava. Vtedy začne vnímať rozdielnosť a charakter rôznych typov hviezd. Mnohé z nich majú obežnice, na ktorých sa dá pristávať a mnohé z týchto obežníc majú ďalšie a ďalšie obežnice. Obežnice sú hry sami o sebe, v ktorých môžete stráviť dlhé dni. Pristávať sa dá zatiaľ na telesách bez atmosféry, toto bude aktivované prídavkom Odyssey.  Ale tento pohyb – pohyb vášho premiestňovadla zohľadňuje zákony fyziky na sto percent.

Čo sa týka objektov v hre. Myslím astronomických objektov. Hra obsahuje každú vec, ktorú kedy človek zaevidoval a parametrický zadefinoval. Je to pár desiatok tisíc objektov s presnou polohou a vlastnosťami. Lepšia učebňa pomôcka na realistické zobrazenie Galaxie neexistuje. Je tu zahrnutých ( procedurálne dopočítaných) 400 miliárd hviezd. Objemová hustota výskytu hviezd je na rozmery Galaxie možno malá, ale to absolútne číslo je nepredstaviteľné. Cesta na druhý koniec Galaxie, s najlepším premiestňovadlom, trvá skúseným borcom, ktorí sa venujú tomuto hardcore simulátoru, niekoľko týždňov čistého času. Je to zhruba cez 2000 tisíc skokov medzi rôznymi systémami po obvode, nakoľko sa nedá ísť priamo na druhú stranu, Galaxia má predsa ramená, medzi ktorými je ničota čo má pár tisíc LY. Musíte ísť pekne po obvode.

A čo chcem vlastne napísať? Možno iba o to, že súčasné železa ponúkajú taký výkon a možnosti zobrazenia, ktoré donedávna neboli možné. Táto hra nie je náročná na grafiku – hoci sa zapotí aj grafická karta. Je náročná na procesorový výkon, z dobre známych príčin, milióny premenných v reálnom čase.

Vo svojej podstate je to ekvivalent GTA, ohľadom množstva spôsobov ako generovať herné peniaze. Tvorcovia GTA uvádzali pôvodnú verziu Elite a jej derivácie ako hlavný zdroj inšpirácie pre svoje hry odohrávajúce sa v mestách. V Elite Dangerous si svoje príjmy môžete generovať stovkami možných spôsobov. Začínate ako ničotné nič, čo má k dispozícii základný model lode– niečo na spôsob Velorexu (hadraplánu) – na úvodné rozkukanie. A učíte sa fungovať. Bez návodu, bez ničoho. Mimochodom najlacnejšia šunka v hre stojí nejakých 30 000 kreditov, najdrahšia (vo full custome) vás vyjde so všetkým na nejakých 300 000 000 kreditov. A medzi týmto sú desiatky rôznych lodí, ktoré si môžete upravovať podľa vašich najtajnejších predstáv. Po čase, samozrejme, základné princípy zvládnete.

Je to online multiplayer, v ktorom sa momentálne nachádza pár miliónov hráčov. Čím ste ďalej od Zeme, tým menej hráčov. Už pár desiatok svetelných rokov od Zeme je množstvo systémov, kde dlhé týždne nepáchla ani noha. Btw, na objektoch, kde sa dá pristávať, môžete použiť vozidlo, ktorým si fičíte po povrchu, vozidlo, ktoré je súčasťou vhodné vybavených rakiet. Príťažlivosť na povrchoch, kde sa dá pristáť, vie byť v rozmedzí od 0.01G až po zabijákov s 20G, kde nemáte šancu. Ako bolo spomenuté vyššie, každá loď je skladačka zložená z desiatok veci, ktoré sú vytvárané z ďalších desiatok veci, čiže každý hráč má svoj originálny custom, podľa svojich potrieb. Každú loď môžete modifikovať stovkami spôsobov, len samozrejme potrebujete na to prostriedky. Našťastie sa ingame kredity nedajú kupovať za reálne peniaze, ako je to napríklad v GTA Online. Tu si váš progres musíte pekne odsrať a odmakať. Čiže nehrozí, že sa na vás, v nejakom exponovanom systéme vrhne nováčik a rozseká vás z dlhej chvíle na atómy. Bez šance. Raz by skúsil a za milisekundu je po ňom.

Jiří Grygar (starší z vás ho určite poznajú) sa ohľadom tejto hry vyjadril, že ak niekto túži po edukácii v spojitosti s našou Galaxiou, nech sa vrhne na toto dielko géniov a vedcov, tých ktorí stoja za týmto skvostom.  Súčasná posledná podoba ho doslova priklincovala k stoličke, ako sa sám vyjadril. Hovoril o stvárnení, vizuále, pocite z videného. Nie o náplni, ktorá je v svojej podstate tvrdý obchodný simulátor, v ktorom sú – okrem iného – obsiahnuté všetky prvky podobne z GTA (napríklad). Môžete všetko a akcia každého hráča dotvára dynamiku sveta, ekonomiky, vzťahov atď. Milióny premenných, ktoré tvoria nekonečne veľký svet plný nekonečného množstva výziev.

Táto hra nemá koniec, nedohráte ju nikdy. J. Grygar veľmi rád vysvetľuje veci ohľadom tejto „HRY“, ktorá je vlastne prepojením počítačového gamingu s reálnou astronómiou a astrofyzikou. Na vysvetlenie pre mladšie ročníky, že kto je Jiří Grygar. Pán Grygar je špičkový český astrofyzik, astronóm a vedec svetovej úrovne, ktorý hlavne v 80’s minulého storočia dokázal namotať na vesmír (a veci s tým súvisiace) množstvo mladých žiakov základných škôl.

0
0

This Post Has One Comment

  1. Andriusha

    Šialené. O tomto som nevedel. Zaujalo. Nie som fanúšik gamingu ale toto musí byť riadna šupa.

Pridaj komentár