Na úvod k problematike mojich obľúbených počítačových hier (predovšetkým na PC, na staručkom PSP a na výkonnom smartfóne) vytiahnem „postaršiu“ záležitosť z roku 2015, ktorá stále spĺňa paramatre špičkovej a dlhotrvajúcej zábavy. Na „speedrun“ prístup k hraniu môžete rátať s čistým herným časom viac ako 150 hodín, pokiaľ sa chcete vybavkať so všetkými plus-mínus 200 rôznymi misiami. Na dokonale vyžratie celej hry, so všetkými možnosťami, ktoré ponúka, si pripravte kľudne 300-400 hodín čistého herného času.
Najprv úvod do vecí ohľadom Metal Gear Solid sveta.
Hideo Kojima a Konami.
Hideo patril a patrí medzi najväčšie svetové megahviezdy ohľadom vývoja a produkcie špičkových počítačových hier pre náročné dospelé publikum. Je dizajnérom, scenáristom, režisérom, hlavnou zodpovednou osobou za výsledok. Hideo je 55ročný vyškerený japonský génius, ktorý má absolútne zmáknuté dejiny sveta 20teho storočia, čo patrične využíval počas tvorby všetkých Metal Gear hier.
Konami je známa japonska značka. Veľká developerská a vydavateľská firma, ktorá má obrovské portofilio, ktoré sa týka množstva známych a menej známych hier a herného hardvéru.
Hideo a Konami sú spoluzodpovední za sériu hier (od konca 80’s do 2015) Metal Gear (Solid), ktoré sú v prvom rade taktické, stealth & spy záležitosti a ktoré prioritne riešia politické a vojnové trenice medzi USA a ZSSR počas studenej vojny. Vôbec nie jednoduchý náčrt situácie, množstvo dvojitých a trojitých agentov, obrovské množstvo audiologov a literatúry, ktorá sa týka dejín sveta druhej polovice 20teho storočia. Množstvo prostriedkov, mechanizmov a umelej inteligencie v podobe nesmrtiacich a smrtiacich zbraní. Ale hlavne ikonická hlavná postava (nie vždy ten istý charakter) za ktorú hráte a s ktorou ovplyvňujete chod dejín takým spôsobom, aby nakoniec k jadrovému konfliktu medzi veľmocami nedošlo.
Metal Gear je vlastne vysoko sofistikovaná zbraň, schopná samostatného rozhodovania ohľadom naplánovania a vykonania jadrového útoku. Vašou úlohou je túto vec odstrániť, či skôr deaktivovať. Nie je to ani ruský, ani americký, ani čínsky výtvor. Je to výtvor zmesky špičkových a peniazmi namotivovaných inžinierov pozbieraných z viacerých krajín (vrátane USA a ZSSR), ktorí hrajú svoju nezávislú hru a majú svoje zámery, do ktorých sa im pletú hlavne dobre známi americkí a ruskí politici zo 60’s, 70’s a 80’s. Je iba na vás ako sa s touto výzvou popasujete, tieto hry môžete kľudne prejsť s minimálnym používaním zbraní (hoci sa vám postupne zväčšuje portofílio zbraní, ktoré môžete využívať), nakoľko sú to silno protivojnové záležitosti, ktoré poukazujú na celú tu absurdnosť akejkoľvek vojny a zbytočného utrpenia ľudí, či už civilov, alebo vojakov samotných, ktorých sa prípadný konflikt týka.
Hideo Kojima a Konami v 2015 vypustili definitívne poslednú spoločnú záležitosť, ktorú v najbližších riadkoch a odstavcoch rozoberiem – METAL GEAR SOLID V THE PHANTOM PAIN.
Hideo sa už dávno stal sám o sebe trademarkom, čiže hocikde kde je jeho meno, tak máte istotu kvality na všetkých úrovniach. Na druhej strane Konami (ako developer a distribútor) má svoje predstavy o výsledku, či výslednej podobe produktu. Predstavy Hidea a Konami sa začali rozchádzať už dávnejšie, hoci Hideo si robil svoju prácu na 300% a bol za ňu patrične odmenený. Viem si predstaviť, že Konami chcelo množstvo z Hideovych zrealizovaných predstáv okresať a zjednodušiť, aby tomu porozumeli aj šesťročné deti. Ale Hideove hry sú skôr interaktívne filmy z vojenskopolitického prostredia. Hideo je absolútny perfekcionista a každý z vás, čo držal v ruke jeho produkt, vie o čom píšem.
Väčšina tvorcov špičkových AAA hier (bez ohľadu na žáner) chvíľu rozdýchavala každú novú záležitosť od Hidea a Konami. Každá ich vec bola vždy technická, dizajnová a herná dokonalosť, ktorá o konské dĺžky predbiehala všetko naokolo. Dokonca aj 20-25rokov staré hry od Hidea pôsobia ako zo súčasnosti herného dizajnu (nejde o grafiku, skôr o návrh a spracovanie ako také). Nerobila žiadne megaveľké reklamy na svoje produkty. Jednoducho vždy to vyšlo bez nejakého reklamného megahypa. Technicky dokonalý produkt. Tam kde iné hry končili (po 20-30 hodinách čistého herného času), tu ste boli na konci úvodu do problematiky. Čo ale neznamená, že tie “krátke” hry sú shity.
Je to ten typ hier, ktoré sú určené na hranie, doslova na hranie sa, nakoľko tu aj tvoríte. Ale sú určené dospelému publiku, ideálne 30 +, ktoré už má niečo odohrané a ktoré má trochu prehľad v nedávnych svetových dejinách a nie sú mu cudzie technické záležitosti týkajúce sa zbraní z 20teho storočia. Od nožíkov až po main battle tanky, prípadne útočné vrtuľníky, či už americké, alebo ruské. Pomáha to v orientácii. Hideo sa nikdy neponáhľal a tempo hry nechal na vás. Je na vás ako budete riešiť veci, nevedie vás za ruku. Skôr z vás vyžmýka posledné kúsky vášho ťažko skúšaného mozgu ako vyhrať túto náročnú šachovú partiu. Paradoxne vysoká náročnosť hry ju nerobí frustrujúcou. Skôr platí, že opakovanie je matka múdrosti. Vždy máte x možnosti ako sa postaviť k problému a vyriešiť ho. Je na vás, ktorý použijete. Ak stále zlyhávate, viete, že niečo nerobíte správne (to platí aj všeobecne ). Hra má dostatočnú databázu informácií ohľadom všetkého čo sa v hre vyskytuje ( ekvivalent encyklopédie, ktorá má stovky strán, prípadne hodiny záznamov audiologov) a pokiaľ sa chcete niečo dozvedieť, verte tomu, že sa to skôr, či neskôr dozviete a použijete túto vedomosť k svojmu prospechu.
Poďme k hre samotnej, či skôr k tomu, čo jej predchádza. METAL GEAR SOLID V PHANTOM PAIN je pokračovanie košatého príbehu agenta CIA, narodeného koncom 30’s, ktorý si hral svoju vlastnú hru od kubánskej raketovej krízy (začiatok 60’s). Vtedy ako mladý zasran vyfasoval od americkej vlády úlohu zistiť o čo vlastne Rusom ide. Ako jeden z mnohých ďalších, ktorí riešili kubánsku krízu. Túlal sa kade-tade po Sovietskom Zväze a zisťoval. Samozrejme aj zistil a zistenia boli skutočne husté. Keďže problém nebol iba na ruskej strane. Na základe týchto zistení a po zažehnaní krízy sa v ďalších častiach hernej série odstrihol od akejkoľvek vlády (väčšina z veľkých štátov mu išla po krku) a hral so svojimi parťákmi sólo hru nájomného vojaka, ktorý si budoval vlastnú military jednotku za účelom stabilizácie krehkej rovnováhy Západ – Východ.
METAL GEAR SOLID V THE PHANTOM PAIN je dejovo priame pokračovanie dvoch predchádzajúcich hier (MGS Portable Ops a MGS: Peace Walker) ktoré primárne vyšli na platforme, ktoré na takúto hru neboli vôbec určené, čiže na Sony PSP. Na vysvetlenie. MGS V The Phantom Pain je vlastne prvá z celej série MGS hier, ktorá vyšla aj na PC. Doteraz to vychádzalo iba pre veľké herné konzoly Sony Playstation a malé PSP, prípadne praveké MSX. A tie boli vždy vyžmýkané na maximum. Paradoxne asi najsilnejší a najprepracovanejší diel pred dielom MGS V The Phantom Pain vyšiel na malú konzolu Sony PSP, čo je niečo neuveriteľné. Na malom UMD disku ste dostali niečo, čo dokonca precikalo aj väčšinu vtedajšej AAA hernej PC produkcie. Volalo sa to METAL GEAR SOLID: PEACE WALKER.
Metal Gear Solid Portable Ops sa odohráva na prelome 60’s/70’s v Kolumbii plnej skrytých ruských raketových základni, kde sa potuluje množstvo Rusov, Američanov, Nemcov, rôznych domorodcov a samozrejme aj vy(plus vaši parťáci) ako bývalý CIA agent a vojak.
Metal Gear Solid: Peace Walker je pokračovanie (medzi týmto a Portable Ops bol dejovo vsadený ďalší diel, ktorý tu nejdem opisovať) a riešili sa tam problémy sveta, ktoré súviseli s americkoruskymi aktivitami v strednej Amerike, tentoraz však v Costa Rice a blízkom okolí, v 1974, ktoré mohli vyústiť do celoplanetárneho jadrového konfliktu. V Peace Walkerovi sa Hideo a jeho tím vybúril na totálku. Dostali ste všetko, čo špičková hrá môže ponúknuť. Za smiešnu sumu. Položil tu základ finálnej podoby celej MGS série. Mix stealthu, akcie, špionáže, budovania a množstvo iného v dokonalom technickom spracovaní.
METAL GEAR SOLID V THE PHANTOM PAIN sa odohráva 9 rokov po Peace Walkerovi, hlavná postava je po 9ročnej kóme, ktorá je dôsledkom zranení spôsobených útokom na jeho mohutnú a ťažko budovanú základňu v Karibskom mori. Základňu vybudovanú zo starej ropnej plošiny. Kto a prečo ju zničil, to vysvetľovať nejdem.
Hlavná postava je momentálne +- 45ročný chlap, s množstvom zranení na tele a duši, s čiastočne amputovanou ľavou rukou. Z kómy sa preberie v jednej vojenskej nemocnici na Cypre netušiac, čo sa deje a dialo. Nakoniec sa z nemocnice dostane, stretne sa s ľuďmi, ktorí prežili útok na jeho bývalú základňu, zorientuje sa v jemnej zmene geopolitiky, osvetlí si tmavé miesta histórie počas jeho kómy a rozhodne sa. Rozhodne sa posledný raz vstúpiť do chodu dejín a stane sa opäť vodcom žoldnierov, ktorým ide o celosvetový mier. Znie to naivne zjednodušene. Lenže opak je skutočnosťou. Títo žoldnieri neriešia vlastenecké záležitosti, ani hranice. Riešia utrpenia, ktoré spôsobujú všetky vojny. Tu nejde o odtrhnuté ruky, či nohy. Skôr riešia bolesť na duši. Nebojte, nie je to prepchaté pátosom a depkami. Je to skôr o tých porazených víťazoch, ktorí si už nikdy nedali dokopy vnútro po vojnovom zážitku.
Takže hlavná postava a jeho partia sa rozhodnú na základe zistenia ohľadom vývoja ďalšieho Metal Gear (rozumejte smrtiacej zbrane, schopnej rozhodnúť sa pre jadrový útok a následne ho zrealizovať) pre aktivity, ktoré majú túto zbraň eliminovať, či skôr odstaviť. Ktorá strana je jej ideovým tvorcom prezrádzať nejdem. Snake sa so svojimi parťákmi opäť rozhodne pre vybudovanie základne zo štruktúry starej ropnej veže, tentokrát v blízkosti Seychellskeho súostrovia.
Tak ako ukázal diel MGS: Peace Walker zjednodušené budovanie obrovskej základne s kompletnou infraštruktúrou pre pár stoviek vojakov, tak MGS V Phantom Pain jej budovanie dotiahol k dokonalosti. Dostanete starú polohrdzavu budú na štyroch podperách v plytkom mori a spravíte si z nej postupom času gigantickú infraštruktúru, kde budete chodiť peši z jedného konca na druhý snáď hodinu. Sú to samozrejme pomôcky na urýchlenie pohybu po základni, nemusíte chodiť všade peši. A prečo práve Seychelly? Lebo je to na polceste medzi Afganistanom a Angolou. Áno, indície vedú k tomu, že Snake a jeho partia sa budú realizovať v Afganistane počas sovietskej okupácie a v Angole, v ktorej prebieha krvavá občianska vojna. V roku 1984, kedy bolo jasné, že ZSSR nemá šancu ustáť zbrojenie, ktoré spustilo USA. Práve vtedy, keď sa chvíľu na to zjavil Gorbačov a začal sa kamarátiť s Reaganom, lebo s určitosťou mu bolo jasné, že ekonomický kolaps ZSSR je otázkou krátkych rokov, čo sa aj udialo a vlastne deje aj doteraz.
Snake si vyráža riešiť mix svojej vlastnej pomsty a zároveň riešiť rovnováhu sveta, keďže jeho čoraz viac sa zväčšujúca súkromná armáda má postupne čoraz viac informácií a možnosti ohľadom toho ako odstaviť Metal Gear.
V hre vyrážate zo svojej základne na misie do Afganistanu a do Angoly. Budovanie samotnej základne je jedna obrovská hra v hre. Keďže túto hru ako celok mal na starosti Hideo, tak verte tomu, že sa budete potulovať po čoraz väčšej a fungujucejsej plošine (v závere obrovský celok skoro 20tich vzájomne poprepájaných plošín so stovkami ľudí), ktorá technickým spracovaním a detailami vyráža dych. Samozrejme na budovanie a technologický progres základne potrebujete ľudí, suroviny a nástroje. Na začiatku je vás iba pár. Je na vás aké tempo náboru ľudí zvolíte. Ľudí (vojakov I nevojakov) získavate odchytom zajatím počas vašich infiltračných aktivít na misiách a prípadným následným presviedčaním, že majú pracovať pre vás, prípadne sa vám hlási čoraz väčšie množstvo dobrovoľníkov všetkých možných špecializácii. Čoraz väčší počet ľudí v rôznych odvetviach ponúka čoraz väčší strom vývoja všetkého. Od hygienických zariadení a relaxu až po najútočnejšie a najsilnejšie zbrane, vrátane všetkého medzitým.
Na začiatku máte klasické hovno. Riešite aj stavebný, aj výrobný materiál, aj ľudské zdroje. Medzi začiatkom a koncom hry je samozrejme tá najväčšia zábava. Ako ináč. Čakajú vás stovky misii (presne 200), z ktorých každá sa dá prejsť x rôznymi spôsobmi. Každá misia je doslova samostatný celovečerný film, v ktorej ste hlavnou postavou. Krátke intro do každej misie je toho dôkazom. Úvod ako začiatok filmu s titulkami, mená hlavných postáv a tvorcov. Dej filmu je na vás. Vy iba viete, čo má byť výsledkom vášho snaženia. Spravíte to čo máte. S obrovským množstvom vecí mimo hlavnej úlohy, ktoré postupne naskakujú počas čoraz väčšieho prehľadu vo veciach v danej lokalite. Misia môže trvať dajme tomu polhodinku, hodinku na to najpodstatnejšie, ale môžete sa s ňou bavkať aj niekoľko dní, je to na vás. Samozrejme, čím viac pomimo vecí poriesite, tým lepšie pre vás. Po misii sa vraciate nazad. Či už na vašu základňu, alebo ostávate vo vašom veliacom lietajúcom centre, kde sa rozhodujete pre ďalší postup. Ideál je ale návrat na základňu, jemne pookriať, porelaxovať, pobaviť sa borcami, odsledovať, či si všetci robia svoju prácu, prípadne sa len tak poflakovať po základni a kukať na Hideovu prácu s 3D objektami v použitom engine FOX. Alebo sa hrabať v knižniciach a listovať v množstve strán textov, prípadne počúvať desiatky hodín rôznych nahrávok (hovorené slovo, aj hudba), ktoré dokresľujú opis sveta v prvej polovici 80’s.
Takže toto je taký jednoduchší náčrt jednej z najdokonalejších a najprepracovanejších hier hernej histórie. Dokonalých hier nie je veľa. Ale každá sa týka inej oblasti . Dokonale vykreslenie sveta po jadrovej katastrofe a so všetkým, čo s tým súvisí ponúka herná séria Fallout (hlavne časti Fallout 1, Fallout 2, Fallout 3, Fallout New Vegas). Dokonale potulky v nepozemskom prostredí ponúka Elite Dangerous Horizons (najlepšia realistická simulácia Galaxie, ktorú čaká excelentné vylepšenie v podobe Odyssey). Najlepšiu simuláciu mestkého gangsterstva a mafiánstva ponúka séria GTA (hlavne GTA Vice City Stories, GTA San Andreas, GTA 4, GTA 5). Najlepší možný simulátor na lietanie s necivilnymi lietadlami a vrtuľníkmi, plus jazdenie s ťažkou vojenskou technikou ponúka DCS World, prípadne si omrknite skvelý a obsahovo obrovský offroad simulátor Snowrunner. Plus existuje ešte ešte pár špičkových (z toho nekonečna) strategických hier, ktoré sa týkajú budovania rôznych vecí,od praveku, až po ďalekú budúcnosť. A pár ďalších kvalitných FPS titulov, ktoré sa odohrávajú v nepozemskom prostredí, na opustených a domrdanych kozmických koráboch, či staniciach. Plus pár ďalších skvostov, napríklad Monster Hunter séria. A netreba zabúdať na taktiež skoro dokonalého a obrovského Witchera 3. Prípadne skvelú a ujetú oddychovku Far Cry 5, ktorá hrateľnosťou valcuje množstvo hier len taký rachot.
METAL GEAR ako celok nad týmto jemne trčí v jednej oblasti. Vždy predbehol dobu poňatím možnosti, ktoré dokáže ponúknuť hra. Hoci až teraz vyšiel prvý krát na PC, čo je kráľovská platforma pre tie najprepracovanejšie záležitosti. Nikdy nebol najkrajšou, ani najzábavnejšou hrou. Proste iba ponúkal možnosti na rozmýšľanie na viacerých úrovniach. Popri hraní ste sa zamýšľali aj nad vecami z reálneho súčasného (jemne minulého) sveta. Je to mix videa, textu, hovoreného slova a hudby v celku, ktorý neponúka žiadna iná súčasná ani minulá hra.
METAL GEAR SOLID V THE PHANTOM PAIN vyšiel v roku 2015, je to už pomaly šesťročná záležitosť. Ale na hru to nemá nijaký vplyv, nakoľko MGS hry nikdy neboli sezónne záležitosti. Tú hru neprejdete ani za týždeň, ani za mesiac, ani za rok, rozsah jej možností je ťažko opísateľný. Grafický engine FOX je jeden skvelý a málo známy engine, ktorý nijakým spôsobom netýra CPU, ani RAM, ani grafiku. Hru v krásnej podobe utiahnu aj slabšie zostavy staré niekoľko rokov. A verte tomu, že je na čo sa dívať.
Hra sa dá kúpiť za pár drobných a ponúka maximálny možný zážitok v tomto druhu trávenia vášho voľného času popri iných zmysluplnejších aktivitách. Pre mňa je to mix kvalitného realistického filmu, kvalitnej literatúry faktu, kvalitného spracovania technických záležitostí, ktoré sa týkajú vojenskej techniky a množstva filozofických otázok a odpovedí , ktoré sa týkajú súčasného ľudstva.
Opäť môžem potvrdiť, že Hideo a jeho ľudia spravili špičkovú analýzu sveta, ktorý tu bol pred pár desaťročiami.
Fantómová bolesť je hlavne o ruskej okupácii Afganistanu a čiastočne Angoly, resp. o strachu sveta z ďalších veľkých konfliktov, ktoré klopali na dvere, keďže svet bol zasratý jadrovými zbraňami.
Hideo v skrytom jadre hry ponúka hodiny audiozáznamu, ktoré sú dialógom, či rozhovorom medzi hlavnými aktérmi hry a ponúka nadstavbu k dostupným historickým dátam, ktoré sa týkajú globálnej politiky 80tych rokov dvadsiateho storočia.
Je to síce iba „hra“, ale ponúka veci, ktoré s ostatnými špičkovými hrami neabsolvujete. Encyklopedická vojenskošpiónážna infiltračná záležitosť.