Ako si niektorí z vás všimli, posledné mesiace som sa venoval vrcholnej časti tvorby z pera biochemika a vedca Isaaca Asimova, ktorá bola obsiahnutá v roboticko-nadačnej sérii, ktorá obnášala 12 kníh, chýba mi opísať už len jednu finálnu záležitosť. Niekde, ohľadom diela I. Asimova, som spomenul, že sa jednorazovo vrátim k jednej z mnohých kníh z pera ďalšieho génia a vedca, pána Clarka.
Clarke je asi málokomu známy ako vynálezca geostacionárnych telekomunikačných družíc, ktorých prvé návrhy začal realizovať tesne po konci druhej svetovej vojny. Počas WW2 bol súčasťou britských RAF, kde sa bavkal s vecami, ktoré mali čo do činenia s radarovou technikou. Po vojne dokončil svoje vzdelanie, ktoré sa týkalo fyziky a následne sa zameral na teoretickú a aplikovanú matematiku. V 1946 sa stal šéfom Britskej medziplanetárnej spoločnosti a popri škole a písaní kratších literárnych útvarov sa realizoval aj na návrhoch automatických pristávacích systémov.
Clarke popísal počas celého svojho života, popri svojej vedeckej práci, množstvo (aj u nás) známej beletrie. Na rozdiel od Asimova, ktorý riešil hlavne sociologicko-psychologické záležitosti, Clarke išiel po technickej podstate veci. Nemanévroval vo svojom diele hore-dole, krížom-krážom, po celej Galaxii, ale držal sa pekne pri zemi, doslova pri Zemi. Maximálne si dovolil sem tam nejaký exces vo vzdialenejších končinách SOL systému a iba vo výnimočných prípadoch sa vydal pár svetelných rokov od Zeme.
Chcem sa povenovať jednej, u nás prakticky neznámej knihe, ktorá je súčasťou celkom rozsiahlej tetralógie. Najpodstatnejšia je práve tá prvá časť celej tetralógie, ktorá vyšla u nás už za socializmu ako útla mala knižočka. Ako je útla táto knižočka svojou fyzickou podobou, tak je mohutná svojou podstatou a vecami, ktoré opisuje. Čítal som ju prvýkrát ako 11-12ročný a mal som čo robiť so svojou fantáziou a úžasom, ktorý vo mne spôsobila. Nieže by som predtým nečítal napr. takú Vesmírnu odyseu, ktorá bola tiež pre novica v takomto žánri celkom hustá vec.
SETKÁNÍ S RÁMOU vyšlo u nás (v Československu) prvý raz v r. 1984. Vtedy som mal +-11 rokov a v mojom rodnom meste Martin boli skvelé podmienky pre mladých vášnivých čitateľov, keďže sme mali v meste jednu z dvoch najväčších vtedajších knižníc v Československu, kde ste zohnali všetko, úplne všetko (tým myslím úplne, ale úplne všetko) čo kedy vyšlo v slovenčine, alebo v češtine, vrátane množstva cudzojazyčnej literatúry, bez ohľadu na to či išlo o beletriu, odbornú literatúru, skriptá, prípadne stovky titulov periodickej tlače. Dnes je známa pod menom Slovenská národná knižnica a stále je najväčšou knižnicou na Slovensku.
Nazad ku knihe. Kniha nemá riadne ani 300 strán. Ale čoho má požehnané, to je absolútne fascinujúci obsah, z ktorého vám neustále padá sánka.
Samotný dej knihy sa odohráva v roku 2131. Deju predchádza udalosť z 11.9. 2077, kedy je zničená malá časť územia severného Talianska po dopade malého vesmírneho telesa. Následne na to vznikne projekt, tzv. Vesmírna Ochrana, ktorá má za úlohu monitorovať pohyb všetkých možných vesmírnych telies, ktoré sa potulujú po Slnečnej sústave po pravidelných, alebo nepravidelných obežných dráhach, prípadne detekovať telesá, ktoré sústavou iba preletia po parabolickej, prípadne hyperbolickej dráhe. Priamou podstatou Vesmírnej Ochrany je detekovať vesmírne telesá, ktoré by sa mohli dostať do kolízneho kurzu so Zemou.
Takže v roku 2131 Vesmírna ochrana detekuje za obežnou dráhou Jupitera, zatiaľ neznámy objekt, ktorému je priradené meno RAMA. Najbližšia automatická sonda, zhodou okolností pomenovaná SITA, sa vydá v ústrety objektu a zistí, že sa jedna o gigantický valec, dlhý 50 km, ktorý má priemer skoro 20 km. Slabé gravitačné pole valca poukazuje na to, že valec je s určitosťou dutý.
Najbližšia loď s ľudskou posádkou, ktorá je v blízkosti valca, Endeavour, je určená na základný bližší prieskum objektu. Takto začína jedna z najlepších hardcore sci-fi kníh histórie, ktorá opisuje postupnú infiltráciu ľudskej posádky do interiéru obrovského valca, ktorého pôvod, zámer jeho aktivít, či tvorcovia sú pre človeka absolútnou neznámou.
Kniha má otvorený záver, ktorý je následne rozvinutý v ďalších troch pokračovaniach. Záver štvrtej knihy sa zapodieva samotnou podstatou kozmológie a kozmogónie. Celkom analyticky popisuje platné a oficiálne závery ohľadom vzniku a podstaty vývoja vesmíru a vesmírnych objektov, vrátane teórie vzniku a vývoja života a jeho rozptýlenia po priestorovo-časovej osi pozorovaného vesmíru ako takého.
P.S Obávam sa, že knihu zoženiete iba v knižniciach, alebo v antikvariátoch. Posledná a tretia dotlač bola v roku 2009, odvtedy nie je v kníhkupectvách po knihe ani stopa.