You are currently viewing PŘEDEHRA K NADACI (časť 11 z 12)

PŘEDEHRA K NADACI (časť 11 z 12)

Jedenásta kniha v poradí v akom je vhodné čítať celý “roboticko-nadačný” epos. Je to môj predposledný príspevok k téme Asimov a k malej časti jeho obrovského diela. Po ňom bude nasledovať finále v podobe poslednej knihy na danú tému.

Tento konkrétny titul je úplná retrospektíva deja, ktorý sa dostáva pár desaťročí pred dejom knihy, ktorá je známa pod názvom NADACE . Mladý geniálny matematik Hari Seldon spustí svojou krátkou prednáškou v hlavnom hviezdnom systéme Galaxie (na planéte Trantor), ktorá sa týka praktického využitia štatistickej matematiky, neplánovaný a nečakaný reťazec udalosti. Tie budú mať v konečnom dôsledku vplyv na chod dejín ľudstva rozlezeného po celej Galaxii. Zatiaľ je však mladý Seldon iba matematik, ktorého zaregistrovalo niekoľko postáv, ktoré majú čo do činenia s administratívnym chodom Galaxie.

Jedna z týchto postáv je náš starý známy z robotickej série, ktorá opisovala chod udalostí zhruba 20 000(dvadsaťtisíc) rokov dozadu. Je to jedna z dvoch hlavných postáv kníh OCELOVÉ JESKYNĚ, NAHÉ SLUNCE, ROBOTI ÚSVITU a ROBOTI A IMPÉRIUM. Áno, je to humanoidný robot, ktorý bol pri reformulácii hlavných zákonov robotiky, v rámci svojej vlastnej evolúcie. Technickú stránku životnosti takéhoto mechanizmu, či zariadenia nejdem zbytočne opisovať, v knihe je opísaná dostatočne. Iba pripomeniem, že v tejto ďalekej budúcnosti boli takéto mechanizmy už passé, nemali opodstatnenie.

Tento robot, hocijako neuveriteľne to znie, mal vlastne celý ten čas tých tisícok rokov priamy vplyv na ďaľší priebeh budúcich dejín ľudstva, od začiatku druhej vlny osídľovania Galaxie. Jeho úsilie skončilo vlastne rozlezenim ľudstva prakticky po celej Galaxii a v istom zmysle iba prácne udržiaval veľmi krehkú rovnováhu a stabilitu toho neuveriteľne obrovského administratívneho a priestorového celku.

Dej všetkých Nadácií sa svojou podstatou točí okolo vyvrcholenia počiatočných problémov spravovania takéhoto útvaru, s následnou kataklizmou. Ale nazad k robotovi. Je svedkom zmienenej prednášky matematika a v jeho hrubých víziách vidí nástroj na stabilizáciu chaosu, ktorý má nevyhnutné prísť. Skontaktuje sa s ním (s tým, že Seldon nemá šancu tušiť, že sa baví so špičkovým humanoidným robotom, starým 20000 rokov) a hodí reč na danú tému. Robot  tu v utajení, v deji, zastáva veľmi vysokú politickú funkciu, z ktorej môže dirigovať množstvo premenných, ale momentálne naozaj dochádza k javom, ktoré presahujú mieru zvládateľnosti.

Za pár týždňov sa teda zjaví posledný príspevok na danú tému, týkajúci sa poslednej knihy A ZRODÍ SE NADACE.

1
0

Pridaj komentár