You are currently viewing NADACE A ŘÍŠE (časť 7 z 12)

NADACE A ŘÍŠE (časť 7 z 12)

Postupne sme sa teda dostali k siedmemu celku, ktorý tu, na tejto stránke, spomínam a ktorý je súčasťou obrovského fiktívneho sveta, zadefinovaného v dvoch prepojených knižných sériách o Robotoch a Nadácii od amerického spisovateľa Isaaca Asimova.

Epický príbeh, ktorý začal v roku 1982 (z pohľadu deja diela) sa po šiestich predchádzajúcich knihách dostal do vzdialenej budúcnosti, kedy bolo ľudstvo rozlezené prakticky po celej Galaxií. Osídlilo zhruba 25 000 000 planét, čo je obrovské číslo, ale z celkového počtu 400 000 000 000 hviezdnych sústav v našej Galaxií je to zlomok, menej ako desatina promile.

Momentálne sa nachádzame (z pohľadu deja) zhruba 300 rokov po začatí rozpadu obrovského Galaktického Impéria, ktoré predpovedal na základe matematických výpočtov jeden geniálny psychológ a matematik, žijúci na hlavnej planéte Impéria. Výpočty tohoto génia poukazovali (okrem absolútneho rozkladu Impéria) na 30 000 rokov temna, spôsobeného absolútnym úpadkom a rozkladom spoločnosti, poznania a technológií, z čoho vyplýva že človek, či ľudstvo by začínalo prakticky od základov. Z tohoto dôvodu inicioval jednu záslužnú aktivitu, ktorej finále sa z pochopiteľných dôvodov nedožil. Dal dokopy pár desiatok tisíc špičkových odborníkov zo všetkých oblasti, aby začali zbierať, triediť a indexovať všetky možné dostupné dáta a informácie, ktoré sa týkali ľudstva a jeho aktivít z celej jeho doterajšej existencie.

Táto studňa poznania mala po finálnom rozklade Impéria skrátiť dobu temna z 30 000 rokov na nejakých 1000 rokov. Tých pár desiatok tisíc ľudí spustilo proces, ktorý trval zhruba 500 rokov (spomínaný zber dát) a ktorý doťahovali do konca ďalšie a ďalšie generácie potomkov spomínaných odborníkov.

Keďže táto činnosť bila do očí rôznym vysokopostaveným postavičkám s obrovskou celogalaktickou mocou, spomínaný génius sa odporúčal, aj s celým osadenstvom na jednu zašitú a opustenú, ale obývateľnú planétu na úplnom konci jedného z galaktických ramien, ktorá sa stala ich novou Základňou (čiže aj Nadáciou).

Paralelne s týmto (v úplnej tajnosti pred pôvodnou masou odborníkov- encyklopedistov) vytvoril aj Druhú Nadáciu na úplne opačnom konci Galaxie, nakoľko mal tušenie ohľadom istých vecí, ktoré sa mohli týkať eliminácie, či potlačenia ich úsilia.

Ďalej dej rozoberať nejdem. Prvé dve knihy (či skôr ich dej) z prostredia Nadácie sa posúvajú v blokoch, ktoré vydajú za dlhšie poviedky (60-70 strán) zhruba po 50-tich rokoch dopredu. Ako som už dávnejšie spomínal, sú plné zaujímavých postáv, nečakaných zvratov v deji, silných a originálnych myšlienok a je v nich obsiahnuté všetko, čo literatúra môže ponúknuť. Je to dráma, komédia, sci-fi, sociológia, psychológia, ekonómia a ekonomika, priemysel, rôzne vedné obory, politika, náboženstvo, hudobné a výtvarné umenie, športy, sexuálne záležitosti a mnoho iného. Ale hlavne je to povznášajúca literatúra, aká nemá široko-ďaleko konkurenciu, aj keď ju 95 % aktívnych čitateľov veľmi nemusí. Čo je paráda, český preklad (viacerí prekladatelia) na kvalite diela vôbec neuberá, je to radosť čítať, má to šťavu, má to hlavu a pätu. O pár týždňov sa povenujem ďalšej, ôsmej knihe v poradí, známej pod menom DRUHÁ NADACE.

1
0

Pridaj komentár