You are currently viewing ISAAC ASIMOV & ARTHUR CHARLES CLARKE

ISAAC ASIMOV & ARTHUR CHARLES CLARKE

Úvodný krátky článok na zahriatie sa bude týkať diela dvoch velikánov nielen vedecko-fantastickej literatúry, ale aj literatúry ako takej. Ich prínos v tejto oblasti umenia je obrovský, objemovo aj kvalitou ich tvorba spĺňa vrcholné parametre špičkovej literatúry

Rád by som, hneď na začiatok, uviedol malé porovnanie diel týchto dvoch autorov, ktoré budem postupne opisovať v ďalších článkoch. Clarke obsiahol oveľa menší časový úsek, dosiahol oveľa väčšiu precíznosť opisu technológií, v istom zmysle šokujúcejšie zistenia z neznámeho a zaplietol do toho inteligentné nepozemské civilizácie, na rozdiel od Asimova. Na druhej strane Asimov ponúkol neuveriteľnú komplexnosť skrytú v menšinovom žánre sci-fi. Majú absolútne rozdielny štýl, ale výsledok je v obidvoch prípadoch vrcholný zážitok.

 Clarke popísal počas celého svojho života, popri svojej vedeckej práci, množstvo (aj u nás) známej beletrie. Na rozdiel od Asimova, ktorý riešil hlavne sociologicko-psychologické záležitosti, Clarke išiel po technickej podstate veci. Nepohyboval sa vo svojom diele hore-dole, krížom-krážom, po celej Galaxii, ale držal sa pekne pri zemi, doslova pri Zemi. Maximálne si dovolil nejaký zriedkavý exces vo vzdialenejších končinách SOL systému a iba vo výnimočných prípadoch sa vydal pár svetelných rokov od Zeme.

 Clarke do toho pridal ešte veci, ktoré Asimov elegantne obchádzal, hoci boli skrytou súčasťou jeho diela. Clarke sa celkom vyhral s náboženskými záležitosťami.

S knihami Asimova je to asi tak ako s majstrovskými dielami autorov výnimočnej hudby. Niektoré chytia na prvé počutie, niektoré objavujete roky, ale podstatou je, že máte chuť sa k tomu vrátiť  opakovane. Vždy nájdete niečo nové, povznášajúce, či inšpirujúce, niečo čo vás núti rozmýšľať, uvažovať, či si iba vychutnávať tie myšlienky, či obsah. Asimov je skutočný gigant svetovej literatúry a to aj z absolútneho hľadiska. Jeho dielo tu bude až do zániku ľudstva. Bol extrémne činorodý a plodný autor a vedecká fantastika bola iba malá podmnožina jeho obrovského diela

Asimov bol jeden z mála autorov, ak nie jediný z pohľadu všetkých súčasných a minulých autorov, ktorého knihy spadajú do všetkých kategórií MDT, čo je skutočne unikát. V jeho zásadných a vzájomne prepojených knižných sériách (Roboti + Galaktické Impérium + Nadácia) nájdete toto všetko: 

  • Všeobecnosti, informatika
  • Filozofia, psychológia, morálka
  • Náboženstvo
  • Spoločenské vedy, sociológia, štatistika, demografia, politika, ekonomické vedy, právo, správa, sociálna starostlivosť, vzdelávanie, národopis
  • Neobsadené
  • Prírodné vedy
  • Lekárstvo, užité vedy, technika, poľnohospodárstvo, priemysel, doprava
  • Umenie, zábava, šport
  • Jazykoveda, literatúra, písomníctvo
  • Archeológia, geografia, história, životopisy

A o čom sú vo svojej podstate knihy týchto dvoch autorov?

Je to hĺbková analýza človeka a ľudstva. V prípade obidvoch majstrov. Ukazujú (neprikazujú) ktorým smerom by sa mohol a môže vyvíjať človek v celom tom názorovom, filozofickom a priestorovom nekonečne. V prípade Asimova je to neuveriteľný rozptyl ľudstva v rámci celej Galaxie, s desiatkami iterácií. V prípade Clarka je to o Stvorení a následnom akceptovaní svojej NEJEDINEČNOSTI, ktorá sa týka ľudstva. To je tá podstata, to najtvrdšie jadro skryté pod obálkou sci-fi.

Tieto knihy svojou hĺbkou a myšlienkami, ktoré sú v nich obsiahnuté, ponúkajú dokonalý zážitok z čítaného, napriek tomu, že sú zadefinované ako vedecko-fantastická literatúra. Jednoducho by som vám všetkým rád vypichol niečo, čoho prečítaním určite nič nestratíte. Skôr získate povznášajúcu a mystickú skúsenosť, ktorá vás donúti sa zamýšľať nad vecami, ktoré bežne človek nerieši. 

Podstata funkčnosti spomínaných diel je založená na remeselnej zručnosti a dnes nevídanom rozhľade v rôznych vedeckých oboroch. Aj keď sú to postaršie diela, pocit z technologických vecí je stále skvelý. Jednoducho autori ich kalibru sa už nerodia. Boli to vedci s obrovským talentom písať príbehy postavené na hranici našich predstáv, či skôr predstavivosti.

Toľko na úvod ku knihám, ktoré budem postupne opisovať a čiastočne odkrývať ich obsah.

0
0

Pridaj komentár